Archive for the ‘Културно наследство’ Category

Информационният център на ЕС отваря вратите си за Европейския ден на езиците (26 септември)

Европейската комисия организира Ден на отворените врати в новия Информационен център на ул. „Раковска“ № 124 по повод Европейския ден на езиците. В четвъртък (26 септември) каним всички, които искат да научат повече за езиковото многообразие в Европа, да се включат в забавни езикови игри и викторини. Ще ви очакваме през целия ден, за да ви разкажем за пъстрата палитра от езици в Европейския съюз и за това кой се грижи те да достигат до вас.

 

От 14.00 до 15.30 часа ви каним „Да поговорим за българския език” с Института за български език към БАН. По атрактивен и интересен начин ще се опитаме да дадем отговор на широк кръг въпроси, сред които каква е езиковата култура на съвременното общество, как се променя езикът и какво влияние оказват новите технологии върху него. Ще представим любопитни примери от реалния живот и практически съвети за правилната употреба на българския език. Модератор ще бъде журналистът Константин Вълков.

 

Малко по-късно, от 17.00 до 18.30 часа, ръководителят на Представителството на Европейската комисия г-н Огнян Златев ще ви посрещне за разговор на тема  „Езиците и европейските права: опитът учи“. В Европейската година на гражданите ще обсъдим как владеенето на чужди езици се отразява върху ефективното упражняване на правата ни като граждани на обединена Европа.

 

Препоръчително е всеки, който желае да се включи в дискусиите, да дойде 15-20 минути преди обявения начален час.

 

Контекст:

Европейският ден на езиците, който се организира съвместно от Европейската комисия и Съвета на Европа, се отбелязва ежегодно от 2001 г. насам. Целта е да се насърчи изучаването на чужди езици, както и да се популяризират културното и езиковото многообразие. Днес в Европейския съюз се говорят множество езици: официалните са 24, регионалните и малцинствените езици – около 60, а езиците на мигрантите в ЕС — над 175.

 

За контакт:

Светлана Юрукова, телефон:       (02) 933 5347

e-mail:            DGT-SOFIA@ec.europa.eu

НАГРАДИ НА ЕС ЗА КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Всяка година Европейският съюз награждава най-забележителните постижения в областта на културното наследство. Наградата на ЕС за културно наследство (награда Europa Nostra) цели да насърчи архитекти, доброволци, ученици, местни общности, притежатели на културно наследство и медии да покажат своите идеи и новаторство.   
Награди
Всяка година до шест парични награди в размер от 10 000 евро се раздават на победителите в различните категории на конкурса.
Победителите в категория “Опазване” получават бронзов медал. Наградата за първите места в категориите “Изследвания в областта на опазване на културното наследство” и “Изключителен принос към опазването на културното наследство” е бронзова статуетка. Всички победители получават и сертификат за участие.
Изисквания и кандидатстване: Кандидатури могат да подават граждани и организации от всички европейски страни. За паричната награда обаче могат да кандидатстват само граждани на държави, които са част от културната програма на Европейската комисия.
Желаещите могат да представят предложенията си за една от четирите категории на конкурса:
1. Опазване:
За постижения в реконструкцията или опазването на културното наследство в следните области:
– сгради в селска или градска среда,
– индустриални и инженерни сгради,
– културни забележителности,
– археологически находки,
– произведения на изкуството, исторически и културни колекции.
Важно условие е сградите или забележителностите да са достъпни за посещения. Проектите трябва да са завършени в рамките на последните три години – от септември 2008 до септември 2011.
1.          Изследвания в областта на опазване на културното наследство:
За значими изследвания, довели до веществени резултати за опазването и разширяването на културното наследство в Европа в някоя от областите на категория 1. Изследванията трябва да са завършени в рамките на последните три години.
2.          Изключителен принос към опазването на културното наследство:
Тази категория е отворена за постижения на организации или на отделни индивиди, които за дълъг период от време са допринесли за опазването на културни ценности от категория 1 в Европа. Приносът трябва да е значим по европейските стандарти.
Кандидатите трябва да бъдат номинирани от трета страна, а не самостоятелно. Към документите за кандидатстване за тази категория, се прилагат и три препоръчителни писма от хора, различни от номиниращия.
4. Дейности, насочени към образование, обучение и повишаване на обществената ангажираност.
Всички необходими документи за кандидатсване трябва да са на английски или френски език.
Желаещите да участват в някоя от категориите трябва да попълнят формуляр, който могат да намерят
тук.
Краен срок за кандидатстване:04 април 2011 г.
Допълнителна информация: тук (en)
Тази страница се реализира с финансовата подкрепа на Европейската комисия. Отговорността за нейното съдържание се носи единствено от Европейски информационен център - Велико Търново и при никакви обстоятелства не може да се разглежда като отразяващо позицията на Комисията.
Designed for web hosting in Collaboration with free wordpress themes and wp theme site and android development